Izvor – CDM
Strukovni odbor pravosuđa danas je uputio zvaničnu inicijativu predsjedniku Vlade Milojku Spajiću, ministru pravde Bojanu Božoviću i ministru finansija Novici Vukoviću, sa zahtjevom da se na dnevni red prve naredne sjednice Vlade uvrsti „Predlog za uvećanje osnovne zarade državnim službenicima i namještenicima u sudovima i državnim tužilaštvima“.
“Podsjećamo da je Sindikat u više navrata dostavljao komentare, sugestije i predloge na zakonska rješenja koja se odnose na zarade svih zaposlenih u pravosuđu. Međutim, naši stavovi su najčešće ignorisani, a u procesima odlučivanja koji se direktno tiču materijalnog položaja naših članova – nijesmo imali priliku ni da učestvujemo”, saopšteno je iz Sindikata uprave i pravosuđa Crne Gore.
Prema njihovim riječima, izjava ministra pravde da će se pred Vladom uskoro naći predlog o uvećanju osnovne zarade isključivo sudijama i tužiocima, ukazuje na ozbiljnu nepravdu prema zaposlenima koji nijesu nosioci pravosudnih funkcija.
“Dok podržavamo napore da se unaprijedi materijalni status sudija i državnih tužilaca, ističemo da se ne smije zanemariti rad službenika i namještenika koji čine osnovu funkcionisanja pravosudnog sistema. Trenutne zarade ove kategorije zaposlenih kreću se u rasponu od 600 do 650 eura za srednju stručnu spremu, odnosno od 800 do 850 eura za visoku stručnu spremu i istovremeno su među najnižim u javnom sektoru i ni na koji način ne oslikavaju važnost i odgovornost njihovog angažmana, posebno u kontekstu evropskih integracija i jačanja borbe protiv kriminala”, ukazali su iz Sindikata.
Kako su naveli, selektivnim uvećanjem zarada ruši se ideja jedinstvenog i funkcionalnog pravosuđa.
“Samo uz ravnopravan tretman svih zaposlenih – sudija, tužilaca, službenika i namještenika – moguće je graditi efikasan i pravedan sistem koji odgovara izazovima savremenog društva. Zbog toga pozivamo Vladu da ovu inicijativu hitno razmotri na prvoj narednoj sjednici i omogući donošenje zakonskog rješenja kojim će se valorizovati rad svih zaposlenih u pravosuđu. Ukoliko se i dalje bude ignorisala uloga službenika i namještenika, Strukovni odbor će biti prinuđen da pokrene proces radikalizacije sindikalnih aktivnosti, uključujući i mogućnost obustave rada u svim pravosudnim institucijama”, zaključili su u saopštenju.
Saopštenje potpisuje Skupština Strukovnog odbora pravosuđa:
1. Sindikalna organizacija državnih tužilaštava Crne Gore (15 tužilaštava)
2. Sindikalna organizacija Višeg suda u Bijelom Polju
3. Sindikalna organizacija Višeg suda u Podgorici 2
4. Sindikalna organizacija Osnovnog suda u Podgorici
5. Sindikalna organizacija Osnovnog suda u Bijelom Polju
6. Sindikalna organizacija Ustavnog suda Crne Gore
7. Sindikalna organizacija zaposlenih Osnovnog suda u Rožajama
8. Sindikalna organizacija Osnovnog suda u Danilovgradu
9. Sindikalna organizacija Osnovnog suda u Žabljaku
10. Sindikalna organizacija Osnovnog suda u Beranama
11. Sindikalna organizacija Osnovnog suda u Kolašinu
12. Sindikalna organizacija Sudova za prekršaje Crne Gore(4 suda)
13. Sindikalna organizacija Osnovnog suda u Plavu
14. Sindikalna organizacija Osnovnog suda u Baru